Bazénu festivalového hotelu Thermal svitla naděje, našel se zájemce – Karlovarská občanská alternativa

Bazénu festivalového hotelu Thermal svitla naděje, našel se zájemce

Nad bazénovým komplexem karlovarského lázeňského hotelu Thermal snad konečně začíná svítat. Společnost Thermal F jedná s možným nájemcem kdysi populárního bazénu a okolních staveb. Jednání by proces revitalizace této hotelové části mohla výrazně urychlit.

Jak moc, si ovšem předseda představenstva společnosti Thermal F Ivan Chadima netroufá odhadnout.

„Velmi silně si uvědomujeme, že současný stav a vzhled bazénového areálu není udržitelný. Dalším pustnutím může být ohrožena i dokončená nominace Karlových Varů na Seznam světového dědictví UNESCO,“ vyjádřil dopisem vedení Thermal F své obavy primátor Karlových Varů Petr Kulhánek.

Vyzývá zároveň o nastavení krizového managementu. Město je podle něj připravené ke společným jednáním a k nezbytné součinnosti.

„Stále však vnímám, že u majetku svěřeného do akciové společnosti plně vlastněné státem je nezbytné, aby řádnou správu a péči zajistil vlastník, tedy stát,“ zdůraznil primátor už v minulosti avizovaný fakt, že se město na rekonstrukci komplexu finančně podílet nebude.

„Vždy jsem tvrdil, že nemáme s bazénem problém něco udělat, pokud to bude mít smysl. A to, s čím nyní přišel potenciální nájemce, smysl má. Na rozdíl od opravy stávajícího stavu,“ konstatoval šéf společnosti Thermal F Ivan Chadima.

Firma, která podobná zařízení s úspěchem provozuje v Praze a Brně, chce v Karlových Varech provozovat moderní lázeňské bazénové a saunové centrum otevřené široké veřejnosti. Přibližně dvě třetiny nákladů by podle Chadimy zainvestoval stát, jednu třetinu pak potenciální nájemce.

„O reálných částkách je zatím předčasné mluvit, záleží na požadavcích možného nájemce. S investicí každopádně počítáme, máme na ni finanční rezervu,“ podotkl Chadima.

Rekonstrukce bazénu byla v dříve avizovaných záměrech vlastníka vždy na posledním místě. To se s novou vizí mění. „Stavební práce na realizaci centra bychom rádi zahájili už koncem letošního roku. Bohužel jsme však termínově závislí na průběhu výběrových řízení jak na projektanta, tak na dodavatele stavebních prací,“ konstatoval Chadima.

Záměr kompletní rekonstrukce bazénového centra ale musí posvětit ještě Marie Kordovská, vnučka manželů Machoninových, autorů podoby hotelu Thermal.

Ta v minulosti v souvislosti s faktem, že ministerstvo kultury nezařadilo hotel na seznam českých kulturních památek, vyjádřila své obavy o jeho budoucí osud.

„Bez památkové ochrany hrozí hotelu postupná likvidace,“ tvrdila Kordovská.

„Paní Kordovskou s vizí seznámíme na sklonku března až dostaneme podklady od potencionálního provozovatele centra,“ přislíbil Ivan Chadima. Město pak vstoupí do procesu v okamžiku, kdy vize dostane už konkrétní projektové obrysy.

Už z prvotních náznaků je ale patrné, že bazénový komplex čekají velké změny. Tou zřejmě nejdůležitější je využití odpadní termální vody, která zatím bez užitku končí v řece.

Z dalších informací ze společnosti Thermal F pak vyplývá, že byla podána žádost o příspěvek z operačního programu životní prostředí, která se týká komplexní rekonstrukce fasády a zateplení budovy vedle bazénu. Zda operační program příspěvek majiteli areálu poskytne, by mělo být jasné do konce dubna letošního roku.

vary.idnes.cz – 20.3.2018
Autor: Petr Kozohorský
Foto: Václav Šlauf, MAFRA