Asi 60 protestujících z Karlových Varů a okolních obcí přivítalo krajské zastupitele 28. února před krajským úřadem; demonstrovali proti záměru zřídit na letišti v Olšových vratech výcvikové středisko letecké školy. Kraj nyní její vznik prezentuje jako podmínku uvažované spolupráce s ČVUT, ačkoliv dříve trvdil, že zřízení pobočky ČVUT na obor pilot není podmíněno působením letecké školy F AIR. O vzniku letecké školy zatím definitivně rozhodnuto není.
Samotné projednávání petice, respektive odpovědi na ní, zabralo krajskému zastupitelstvu čtyři hodiny. Krajským vedením navržená odpověď zahrnovala veškeré argumenty pro zřízení této školy, ale zcela opomíjela rizika s tímto záměrem spojená, především výraznou hlukovou zátěž, která může negativně ovlivnit kvalitu života nejen v blízkém okolí letiště, ale i v lázeňském centru Karlových Varů.
Ačkoliv se proti záměru vzniku letecké ostře vymezila lázeňská odborná veřejnost – Asociace hotelů a restaurací – a je platné usnesení Zastupitelstva města také pověřilo vedení Karlových Varů k jednání s Krajem o ustoupení záměru letecké školy, koalice naopak svou většinou schválila nevyváženou odpověď na petici proti záměru. Návrh k odložení projednání záměru do zpracování vlivu fungování školy na životní prostředí nebyl přijat.
Strašení se vstupem do UNESCO?
Projekt letecké školy se snažil hájit náměstek Martin Hurajčík (ANO), který v souvislosti s plánovaným vstupem Karlových Varů na seznam UNESCO uvedl i velmi zajímavý argument: „Baden-Baden má 12 km od sebe mezinárodní civilní letiště, kde je daleko větší provoz letadel a vzletová a přistávací dráha zasahuje přímo nad obydlenou oblast, stačí se podívat na mapu. A je tam letecká škola, která je velmi prestižní a dokonce učí létat i na vrtulnících a dalších strojích, takže opravdu hlučné věci. A UNESCO? Asi s tím problém nemá… Tohle strašení je opravdu pouze strašení.“
Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, konkrétně ta od Petra Kulháneka (KOA): „Letiště Baden-Baden Karlsruhe leží – jak jste správně řekl – 12 km na východ od města Baden-Baden, kde přistávací a vzletová dráha vede ze severu na jih. To znamená, že tam absolutně není město Baden-Baden jakkoliv zasaženo leteckým provozem. Ba co víc, jedna z dohod Baden-Badenu s letištěm ve vztahu k nominaci do UNESCO je, že let žádného z dopravních letadel nebude veden přes město Baden-Baden. Sám jste říkal „koukněte se do mapy“ – tak se na ní koukněte, protože tam je to naprosto zřetelně vidět.“
Férová diskuse
Paní hejtmanka Wildumetzová (ANO) se pak snažila ve svém příspěvku shrnout vývoj celé situace. „S tím záměrem letecké školy přišlo vedení letiště. A já bych jenom chtěla říct, kdo v tom vedení letiště byl. Je to samozřejmě jednatel a dozorčí rada. Jednatel byl v tu dobu pan Černý a dozorčí rada byl pan Zborník, pan Kulhánek a paní Bartůňková. Tito lidé tento projekt projednávali a přinesli ho sem – samozřejmě i za účasti pana náměstka Hurajčíka – v listopadu loňského roku,“ uvedla.
„Paní hejtmanko, mluvila jste o férové diskusi, ale řekla jste něc, co fakt není pravda a to, že s tím projektem přišla kromě vedení letiště i dozorčí rada,“ reagoval Petr Kulhánek a pokračoval. „Já tady musím bránit nejen sebe, ale i pana Zborníka a paní Bartůňkovou, protože dozorčí rada s tím neměla absolutně nic společného. 2. března dozorčí rada dostala obchodně-provozní studii společnosnosti Experos, kde jedním z pěti projektů zhruba na dvaceti řádcích je možnost zřízení pilotní školy v Karlových Varech. Dozorčí rada se tím nijak nezabývala, byla to otázka nějakých pětačtyřiceti stránek a dozorčí rada o tomto projektu neměla absolutně žádnou informaci až do doby, kdy byla prezentace na Zastupitelstvu kraje a byla moje iniciativa, že jsem svolal jednání dozorčí rady, protože jsme neměli o tom projektu vůbec žádnou informaci. Tak prosím nepoužívejte spojení tohoto projektu a dozorčí rady letiště.“
Odpověď na petici
Schválena odpověď na petici obsahuje veškeré argumenty, proč tu škola má být. Jinými slovy se tak nepsaně Karlovarský kraj k záměru hlásí. Záleží na jednateli letiště, jestli uzavře smlouvu s F AIR, Karlovarský kraj jako takový v tom procesně nijak nefiguruje. Může jen doporučit jednateli, jak má postupovat. Zajímavé však je, že ačkoliv smlouva oficiálně podepsána není, už se rekonstruuje hangár pro potřeby letecké školy, stejně jako patro Domova mládeže v Drahovicích, kde mají budoucí studenti bydlet…
A navíc – jak uvedla MF Dnes 14. března – kvůli letecké škole opustil ODS, která je součástí krajské i karlovarské koalice, dlouholetý člen a kandidát na senátora z roku 2016 Jiří Brdlík. A proti působení F AIR již několikrát důrazně vystoupil i radní Karlovaráků Pavel Bouška. Naposledy právě na krajském zastupitelstvu.
Autor: Petr Slezák / úvodní foto: Zdeněk Trnka